Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 178,345
· Najnowszy użytkownik: ifikoagir

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ankieta

Jak oceniasz nową stronę SKNH UW?Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.

Dzień "Teki Historyka"

13 stycznia, w sali nr 108, w nowym budynku IHUW odbędzie się Dzień Teki Historyka.

Pod adresem http://wyslijto.pl/plik/cshzyhn4i7 http://wyslijto.pl/files/download/bo6n6mql9n
udostępniamy ankietę dotyczącą Waszych opinii o TH. Gorąco zachęcam do wypełnienia jej - zapewniam, że nie zajmie Wam to więcej niż 3 minuty! Uzupełnione ankiety możecie przesyłać na adres teki (teka.historyka@op.pl) lub wydrukować je i zostawiać w szatni IH!

Program Dnia TEKI HISTORYKA:

14:00 - 15:30 wykład prof. Ugniewskiego pt. „Czy można porównywać Francję z Rzecząpospolitą w przeddzień dwóch rewolucji 1787-1788?”

15:00 - 16:45 dyskusja na temat teraźniejszości i przyszłości studenckich inicjatyw wydawniczych
z udziałem przedstawicieli periodyków i portali historycznych

16:45 - 18:00 otwarty kurs składu (uczestnictwo w kursie zostanie potwierdzone zaświadczeniem!)

Między spotkaniami uczestnikom zostaną rozdane kupony rabatowe do Księgarni Historycznej i Księgarni Domu Spotkań z Historią, a także rozlosowane nagrody książkowe dla wytrwałych uczestników Dnia TH!

Planowana jest również wielka wyprzedaż Teki Historyka, w trakcie której dowolną ilość numerów czasopisma będzie można nabyć za jednorazową opłatą 2 zł!

Uwaga! Osoby, które chcą wziąć CZYNNY udział w kursie składu proszone są o zabranie komputerów z zainstalowaną wersją próbną programu InDesigne CS5 oraz szablonem i czcionkami dostępnymi pod następującymi adresami:
http://wyslijto.pl/plik/kn5buftoow
http://wyslijto.pl/plik/az7mr4374x

Serdecznie zapraszamy!

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW SKNH

Serdecznie zapraszamy na Walne Zebranie członków SKNH UW, które odbędzie się 10 listopada w godz. 16.00-18.00 w Sali Konferencyjnej ZSS UW (budynek przy Małym Dziedzińcu). W porządku dziennym m.in.: wybór członka Zarządu SKNH UW, rozwiązanie konkursu prac rocznych, prezentacja działalności sekcji, dyskusja nad działalnością SKNH UW w roku akademickim 2011/2012 (w tym nad tematem konferencji Koła). Nasze zaproszenie szczególnie kierujemy do osób które chciałyby dołączyć do naszego Koła.

SPOTKANIE PROMOCYJNE SEKCJI MEDIEWISTYCZNEJ

W imieniu Sekcji Mediewistycznej Studenckiego Koła Naukowego Historyków serdecznie zapraszam wszystkich sympatyków średniowiecza i osoby zainteresowane zaangażowaniem się w działalność naszej Sekcji na najbliższe spotkanie, które odbędzie się w piątek, 4 listopada o godzinie 17.00, w sali nr 6. Będzie miało ono charakter promocyjno-informacyjny. Głównym punktem programu będzie wykład wygłoszony przez dr. hab. Pawła Żmudzkiego pt.: Grunwald: konstruowanie opowieści o bitwie. Po wykładzie przedstawimy działalność naszej Sekcji i chętnie udzielimy wszelkich dodatkowych informacji.
Zachęcam do przyjścia!

SKŁADY KADRY STUDENCKIEJ NA OBJAZDY KURSOWE

Po rozważeniu zgłoszeń Zarząd SKNH UW wybrał następujące osoby do organizacji objazdów kursowych:

Objazdy I roku:
1. Anna Pomierny, Marta Jaworska
2. Anna Paszczyk, Agnieszka Słowikowska
3. Urszula Zachara, Karolina Frank

Objazdy II roku:
1. Anna Pomierny, Jacek Kordel
2. Wojciech Oczkowski, Robert Skarżycki

Objazd studentów zaocznych:
1. Norbert Gołdys.

Jednocześnie informujemy, że na początku listopada przewidywane jest spotkanie z koordynatorem objazdów dotyczące dalszych kroków.

Spotkanie Sekcji Starożytniczej

Serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne Sekcji Starożytniczej SKNH UW, które odbędzie się 19. października o godz. 16.00 w sali nr 4 (III piętro IH).

Rekrutacja kadry studenckiej na objazdy kursowe

SKNH UW zaprasza chętnych do zgłaszania swoich kandydatur do kadry studenckiej objazdów kursowych IH. Na objazdy I roku (3-dniowe) poszukujemy 3 par organizatorów, na objazdy roku II (5-dniowe) 2 par, na objazd dla studentów zaocznych 1 osoby. Kryteriami branymi pod uwagę w trakcie kwalifikacji będą:

1. Aktywne członkostwo w SKNH UW;
2. Posiadanie statusu aktywnego studenta IH UW;
3. Doświadczenie organizacyjne (zasadniczo objazd II roku można organizować jeżeli organizowało się wcześniej objazd I roku, w przypadku objazdu I roku mile widziane będzie inne doświadczenie w organizacji przedsięwzięć uniwersyteckich).

Zgłoszenia zawierające krótki opis doświadczenia obu członków pary z wyszczególnieniem, na który objazd (I roku, II roku, zaocznych) się aplikuje prosimy przesyłać do 23 października na adres mailowy SKNH: sknh.kn@uw.edu.pl.

Zapraszamy!

Spotkanie Sekcji Mediewistycznej

Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie Sekcji Mediewistycznej SKNH, które odbędzie się w piątek, 21 października o godzinie 17.00, w sali nr 6.
Podczas spotkania Ludwik Jurek przedstawi referat pt.: Pochodzenie, przebieg życia i datacja twórczości dominikanina Wincentego, autora najstarszych żywotów św. Stanisława.

Wolontariat na Festiwalu Nauki

SKNH poszukuje wolontariuszy do pomocy przy spotkaniach organizowanych przez Instytut Historyczny w ramach Festiwalu Nauki w dniach 19, 23, 24 IX (w godzinach popołudniowych).
Praca polega na opiece spotkań (które odbywać się będą na IH) - wykonywaniu zdjęć, kontakcie z przedstawicielami mediów itp.
Istnieje możliwość rozliczenia tego wolontariatu jako praktyk zawodowych (w ramach działalności w SKNH).
Zainteresowanych prosimy o kontakt mejlowy.

Nowa "Teka Historyka"

W lektorium i szatni jest już do kupienia 42 zeszyt "Teki Historyka", a w nim: kolejne prace z konkursu prac rocznych 2009/2010, polemiki, eseje, projekt translatorski, sprawozdania i wiele innych!
Jednocześnie, osoby chętne do publikowania w "Tece" proszone są o składanie prac do dnia 15.09.2011 r. wraz ze stosownymi dokumentami, wyszczególnionymi na stronie www.tekahistoryka.ihuw.pl.

Program obrad III Międzynarodowej Sesji Humanistycznej, pt. "Granice" i "pogranicza" w badaniach historycznych i antropologicznych

III Międzynarodowa Sesja Humanistyczna,
pt. „Granice” i „pogranicza” w badaniach historycznych i antropologicznych,
27-29 maja 2011 r.,
Uniwersytet Warszawski
(Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich,
Krakowskie Przedmieście 32)


PIĄTEK (27.05.2011)

10:30 – Otwarcie obrad konferencji przez Dyrektor Instytutu Historycznego UW, prof. Marię Koczerską.

Sesja I
10:40-11:00 – mgr Szymon Modzelewski (Uniwersytet Warszawski) – Limes rzymski- bariera dla techniki, czy strefa przenikania osiągnięć cywilizacyjnych?
11:10-11:30 – mgr Radosław Kotecki (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) – Centrum, peryferie oraz sacrum. Religijno-symboliczny wymiar pogranicza polsko-pomorskiego w zwierciadle Kroniki Anonima zw. Gallem (na marginesie „Cudu św. Wojciecha” – Gall, II, 6).
11:40-12:00 –mgr Bartosz Klusek (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) – Jak daleko sięgano pamięcią w średniowieczu? Prawny limit pamięci w angielskim statucie Quo warranto z 1290 r.

12:10-12:30 – Przerwa na kawę.

Sesja II
12:30-12:50 – mgr Magdalena Brzozowska (Uniwersytet Warszawski) – Święty Gerald – postać z pogranicza kultury rycerskiej i monastycznej.
13:00-13:20 – dr Marcin Grodzki (Uniwersytet Warszawski) – Polityka pogranicza Cesarstwa Bizantyjskiego okresu późnego antyku jako przyczynek do nastania arabskiej dominacji na Bliskim Wschodzie w VII w.
13:30-13:50 – Tomasz Sińczak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Granica Bizancjum i Persji we wczesnym średniowieczu. Nie tylko granica konfliktu.

14:00-15:00 – Obiad – Café Sahara, Instytut Archeologii UW.

Sesja III
15:00-15:20 – mgr Tomasz Tarczyński (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) – Łodzią po rzece Dee – problem obszaru granicznego w argumentacji listu króla Anglii Edwarda I do papieża Bonifacego VIII (1301 r.). O przydatności badań antropologicznych w warsztacie naukowym mediewisty.
15:30-15:50 – mgr Wojciech Michalski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) – Przepowiednia przekroczenia granic i zdobycia władzy na Hebrydach wśród szkockich tradycji profetycznych dotyczących króla Roberta I z poematu The Bruce Johna Barboura (1376-1377).
16:00-16:20 – Wojciech Oczkowski (Uniwersytet Warszawski) – Rzeczywista i wyobrażona? Granica sasko-frankijska we wczesnym średniowieczu i jej narracyjne odwzorowanie.
16:30-16:50 – Maciej Badowicz (Uniwersytet Gdański) – Zawód, przestrzeń i styl. Trzy granice śmiechu, zależności między nimi na wybranych przykładach literatury dworskiej i ludowej okresu „pełnego średniowiecza”.
17:00-17:20 – mgr Robert Stępień (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) – Spory graniczne w posiadłościach ziemskich opactwa benedyktynów w Sieciechowie.

17:30-17:50 – Przerwa na kawę.

Sesja IV
17:50-18:10 – mgr Jordan Siemianowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – 11th November 1939 – a turning point in the history of the Norwegian merchant fleet in the second World War.
18:20-18:40 – mgr Przemysław Piotr Damski (Uniwersytet Łódzki) – Daleki Wschód jako pogranicze Imperium Brytyjskiego przełomu XIX i XX w. Aspekty polityczne i ekonomiczne.
18:50-19:10 – mgr Justyna Piątek (Uniwersytet Łódzki) – Kwestia granic morskich w stosunkach amerykańsko-brytyjskich na tle problemu prohibicyjnego (1929–1933).
19:20-19:40 – Małgorzata Joanna Adamczyk (Uniwersytet Warszawski) – Dialog międzyreligijny jako przestrzeń pogranicza.

19:50 – Zakończenie I dnia obrad.


SOBOTA (28.05.2011)
Sesja V
10:00-10:20 – mgr Ewa Jurzysta (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Granice nakreślone krzemiennym narzędziem- problematyka pogranicza kulturowego w badaniach schyłkowego paleolitu północno-wschodniej Polski.
10:30-10:50 – mgr Tomasz Hildebrandt (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – W poszukiwaniu wczesnośredniowiecznej rubieży osadniczej w okolicach dorzecza górnej Gwdy i Parsęty na Pomorzu Środkowym.
11:00-11:20 – mgr Sebastian Kalinowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Pogranicze kujawsko-pomorskie we wczesnym średniowieczu. Wybrane problemy badawcze.

11:30-11:45 – Przerwa na kawę.

Sesja VI

11:45-12:05 – mgr Maurycy Kustra, Jakub Linetty (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Funkcjonowanie granic w średniowiecznym mieście.
12:15-12:35 – mgr Grzegorz Potoczny (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) – Starostwa na pograniczu polsko-ruskim w XIV-XVIII w. na przykładzie królewskiego miasta Przemyśl.
12:45-13:05 – mgr Elżbieta Nowosielska (Uniwersytet Warszawski) – Granice normalności. Szaleńcy w Rzeczpospolitej w XVII – XVIII w.

13:15-14:30 – Obiad – Café Sahara, Instytut Archeologii UW.

Sesja VII

14:30-14:50 – mgr Jacek Drozd (Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie) Kozacy – dzieci pogranicza.
15:00-15:20 – Karol Żojdź (Uniwersytet Warszawski) – Pogranicze polsko-tatarskie w I połowie XVII w.
15:30-15.50 – mgr Szymon Brzeziński (Uniwersytet Warszawski) – Ciągłość i zmiana w historii granicy polsko-węgierskiej/polsko-siedmiogrodzkiej w XVI-XVII w. (wybrane problemy).
16:00-16:20 – Michał Wasiucionek (Uniwersytet Warszawski) – Z jednego brzegu na drugi. Migracje i kontakty graniczne na pograniczu osmańskim nad dolnym Dunajem w XVII w.

16:30-16:50 – Przerwa na kawę.

Sesja VIII
16:50-17:10 – Mikołaj Getka-Kenig (Uniwersytet Warszawski) – Księstwo Warszawskie a granice imperium Napoleona.
17:20-17:40 – mgr Agnieszka Rokita (Katolicki Uniwersytet Lubelski) – Pojęcie i znaczenie Kresów wschodnich w XIX wieku.
17:50-18:10 – mgr Anna Zglińska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Funkcjonowanie granicy prusko-rosyjskiej na Drwęcy w XIX wieku: prowincja, przemytnicy i „gastarbeiterzy”. Pogranicze „żywe” czy sztuczny podział?

18:20-18.30 – Przerwa na kawę.

Sesja IX

18:30-18:50 – mgr Michał Starczewski (Uniwersytet Warszawski) – Ucieczka do Ameryki. Przekraczanie granic państwowych przez polskich emigrantów zarobkowych z Królestwa Polskiego i Galicji przed 1914 r.
19:00-19.20 – mgr Krzysztof Pękała (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) – Ludność Chełmszczyzny wobec kwestii utworzenia guberni chełmskiej i wydzielenia jej z granic Królestwa Polskiego.
19:30-19.50 – mgr Paweł Stefanek (Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie) – Estonia – między wschodem a zachodem. System prawny i inne czynniki determinujące miejsce ziem estońskich na mapie XIX wiecznej Europy.

20:00 – Zakończenie II dnia obrad.


NIEDZIELA (29.05.2011)

Sesja X
10:00-10:20 – mgr Michał W. Kotarba (Uniwersytet Jagielloński) – Wzdłuż 38 równoleżnika.
10:30-10:50 – mgr Kamila Kędzierska (Uniwersytet Jagielloński) – Podział terytorialny Polski po II wojnie światowej.
11:00-11:20 – Joanna Krauze (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) – Kształtowanie się granic i ich wpływ na politykę i poczucie tożsamości w Izraelu.

11:30-11:40 – Przerwa na kawę.

Sesja XI
11:40-12:00 – mgr Mateusz Drozdowski (Uniwersytet Jagielloński) – Lwów w latach 1912-1917 – pogranicze u progu wewnętrznej wojny.
12:10-12:30 – mgr Bartłomiej Rusin (Uniwersytet Jagielloński) – Problem tzw. ,,linii Curzona’’ z lipca 1920 roku – fakty, opinie, interpretacje.
12:40-13:00 – Jakub Józefiak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Określanie narodowości na obszarze pogranicza polsko-niemieckiego w świetle dekretu z dnia 13 września 1946 o wyłączeniu ze społeczeństwa polskiego osób narodowości niemieckiej.

13:10-14:00 – Obiad – Café Sahara, Instytut Archeologii UW.

Sesja XII
14:00-14:20 – Krzysztof Niewiadomski (Uniwersytet Warszawski) – Dalej niż Kresy. Pogranicze w Nadberezyńcach Floriana Czarnyszewicza oraz dylogii Michała Kryspina Pawlikowskiego (Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego, Wojna i sezon).
14:30-14:50 – Bartłomiej Międzybrodzki (Uniwersytet Warszawski) – Ideologiczne podstawy przesiedlenia Polaków z Kresów Wschodnich w latach 1944-1946.
15:00-15.20 – Bogumił Termiński-Mrowiec (Uniwersytet Warszawski) – Zmierzch i upadek pojęcia „granicy" jako kategorii badawczej studiów nad migracjami.
15:30-15:50 – Szymon Pietrzykowski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Dorzecze Szatt-al Arab jako obszar sporny w kształtowaniu się stosunków iracko-irańskich w XX wieku.

16:00-16:20 – Przerwa na kawę.

Sesja XIII
16:20-16:40 – mgr Jan Pajor (Uniwersytet Łódzki) – Znaczenie pogranicza w kształtowaniu się społecznego, politycznego i kulturowego oblicza Stanów Zjednoczonych według Fredericka Jacksona Turnera.
16:50-17:10 – mgr Sylwester Kiełbasiewicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Region jako kategoria graniczna.
17:20-17:40 – Aleksandra Foryś (Uniwersytet Warszawski) – Dżinny, wampiry i upiory – elementy demonologii mieszkańców Centar Župy (zachodnia Macedonia) jako przykład pogranicza kultur słowiańskiej i muzułmańskiej.
17:50-18:10 – Dominika Jędrzejczyk (Uniwersytet Warszawski) – Granice interpretacji w pracy mediewisty-literaturoznawcy.

18:20 – Podsumowanie obrad. Zakończenie konferencji.

Uwaga: Po każdym z referatów przewidziana jest dziesięciominutowa dyskusja.

III Międzynarodowa Sesja Humanistyczna, pt. „Granice” i „pogranicza” w badaniach historycznych i antropologicznych, 27-29 maja 2011 r., Warszawa

Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Warszawskiego, Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studenckie Koło Naukowe Mediewistów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Redakcja Studenckiego Czasopisma Naukowego „In tempore” oraz Redakcja „Teki Historyka” mają zaszczyt zaprosić na współorganizowaną w Warszawie: III Międzynarodową Sesję Humanistyczną, pt. „Granice” i „pogranicza” w badaniach historycznych i antropologicznych (27-29 maja 2011 r., Uniwersytet Warszawski).

Spotkanie Sekcji Mediewistycznej

Sekcja Mediewistyczna
zaprasza na referat:"Se ipsum jugulasse" - samobójstwo uzurpatora.
Scena śmierci Kiejstuta w kronice Janka z Czarnkowa


który wygłosi

Przemysław Pazik


15 marca (wtorek)
godz. 16:45
sala nr 4

VIII Ogólnopolska Sesja Interdyscyplinarna "Historia – różne perspektywy"

Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na VIII Ogólnopolską Sesję Interdyscyplinarną, pt. Historia – różne perspektywy, która odbędzie się w dniach 20-21 maja 2011 r., w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczny temat konferencji brzmi: „Historyczne migracje - w życiu społecznym, gospodarczym i kulturze”.

[czytaj więcej ->]

Majowy objazd Sekcji Historii Wojskowości

Mamy przyjemność zaprosić Was na organizowany przez naszą sekcję objazd naukowy pt.: “Architektura wojskowa od średniowiecza po XX wiek na terenie Polski północno-zachodniej”, który odbędzie się w dniach 11-15 maja 2011 roku.

Wszelkie informacje na temat objazdu, tj. trasa i informacje bieżące można znaleźć na naszej stronie internetowej: http://histwoj.waw.pl/. Tam również znajduje się do pobrania zgłoszenie.

Zgłoszenia i zaliczki w wysokości 100 zł przyjmujemy do 2 marca 2011 r.

Wypełnione zgłoszenia, wszelkie Wasze pytania, wątpliwości i sugestie prosimy kierować na adres: objazdwojskowy2011@tlen.pl

Serdecznie zapraszam w imieniu swoim i reszty organizatorów!

Magdalena Gajda
Przewodnicząca Sekcji Historii Wojskowości SKNH UW

Termin zgłaszania prac do czerwcowej "Teki Historyka"

Termin nadsyłania prac do czerwcowej "Teki Historyka" upływa 15 kwietnia. Jednocześnie przypominam, że do każdej pracy musi być dołączone podpisane oświadczenie autora (do pobrania w dziale Download na stronie www.tekahistoryka.ihuw.pl) i opinia pracownika naukowego.
Komplet (praca w wersji papierowej i na CD oraz oświadczenie i opinia) należy składać w przegródce "Teki Historyka" w szatni IH (proszę o tym fakcie powiadomić mailem na adres redakcji teka.historyka@op.pl).
Wygenerowano w sekund: 0.18
5,261,234 Unikalnych wizyt